A dodzsó (gyakorló terem) etikett olyan hagyományos viselkedési szabályokat jelent, ami az általános viselkedési normákon túl, a dodzsóban található tárgyak/dolgok, emberek közötti viszonyt határoz meg, és harmóniát teremt köztük. Elsősorban az idősek, régebben gyakorlók példamutatásával történik, megerősítve és tovább élesztve ezzel a közösségi szellemet.
Ruházat, viselet:
1. A ruházatnak (hakamának, gínek) mindig tisztának, vasaltnak kell lennie. Kezdők viselhetnek sötét színű nadrágot, melegítőt, illetve fehér pólót, felsőt.
2. Az uagit (felső ruházat az iaidoban) úgy kell viselni, hogy a mellkas mindig takarva legyen, nyaki részénél gondosan összehúzva.
3. A gyakorlás mezitláb történik. Zoknit, tabit (japán lábviselet) csak akkor lehet hordani, ha annak komoly egészségügyi oka van, és ennek a viseletére a Tanár is engedélyt adott.
4. Gyűrűt tilos, egyéb feltűnő ékszert nem illik viselni a dodzsóban.
Érkezés:
Nem illik késni! A dodzsót a gyakorláshoz elő kell készíteni, ha lehet a kezdés időpontja előtt. Ha valaki mégis késik, végig kell csinálni a hadzsime no to rei-t (nyitó to rei) és szeizában várni, amíg a Tanár nem szólít! (Kérdezd meg, hogyan?)
Korai befejezés:
Amennyiben hamarabb be kell fejezni a gyakorlást a tanulónak, akkor a Tanárnak a kezdés előtt szólni kell, majd távozás előtt végig kell csinálni az óvari no to rei-t (záró to rei). (Kérdezd meg, hogyan?)
Etikett a dodzsóban:
1. A dodzsóba történő belépés bal lábbal törénik, a kilépés jobb lábbal.
2. A dodzsóba történo be- illetve kilépéskor mindig az előírt meghajlási módon, tiszteletteljesen kell meghajolni. (Kérdezd meg, miként történik?)
3. Cipővel, papuccsal a lábunkon dodzsóba belépni nem szabad.
4. A gyakorlás a terem felmosásával kezdődik, és az elpakolással végződik, (felmosórongy, vödör, zászló, stb.) amelynek a kezdők, alacsony fokozatúak a felelősei. A felmosás a Tanár kivételével mindenkinek kötelező! Amennyiben magas fokozatú Tanár van a teremben, és megpróbál felmosni, azt udvariasan el kell utasítani, illetve kezéből ki kell venni a tisztító eszközöket.
5. Ha a kardok (bokuto/bokken/iaito/shinken) nincsenek használatban, azokat mindig az előírt szabályok szerint kell elhelyezni a dodzsóban. (Kérdezd meg, hogyan?)
6. Átlépni a másik kardján nem illik!
7. A kardhoz hozzáérni tulajdonosa engedélye nélkül nem lehet! (kivételt képez a Tanár gyakorlás alatt)
8. A kardot, kérésre mindig kötött szabályok szerint kell átadni a másiknak, melytő eltérni nem szabad! (Kérdezd meg, miként történik?)
9. Az iaito-t (gyakorló kard) mindig meg kell tisztítani használat után. (Kérdezd meg, hogyan?)
A rangsor: Kohai, Szempai, Szenszei
Ez a tanuló-oktató-tanár viszony, mely személyek természetszerűleg vannak egymás alá rendelve, ezek figyelemben tartása szerint kell viselkedni.
1. Sorakozó a következő sorrendben történik: az elöl álló Tanárhoz képest, bal oldalt sorakoznak fel a legmagasabb fokozatúak (a sómenhez közel), azonos fokozat esetén a születés szerint a legidősebb, illetve azonos életkor esetén, aki régebben kapta meg az adott fokozatot, vagy régebben kezdte a gyakorlást.
2. Ha egy magas fokozatú Mester érkezik: Már érkezése előtt időben várni kell Őt, figyelni hova, hogyan érkezik? Táskáját, poggyászát be kell vinni az öltözőbe, gyakorlás végén a keikogijét, hakamáját összehajtani, kardját megtisztítani (ha kérésre megengedi!), illetve a csomagjaot a gépkocsiba kivinni. Ezzel azt fejezi ki a tanuló, hogy értékeli a tőle kapott tanítást, tiszteli a közös utat, illetve azt, amit a Mester már bejárt.
3. Gyakorlások utáni tiszteletadás: Minden gyakorlás után lehetőség van arra, hogy személyre szóló tanácsot kapjon mindenki. Ezt szeizában, meghajlással kell kérni, majd ugyanígy, meghajlással megköszönni. A kérdések bármire vonatkozhatnak, amire a gyakorlás alatt nem sikerült választ kapni, vagy a tanuló szeretné azt csak a Tanárral megosztani.
(További részeletes, és kiegészítő információkat a Tudástárba fogok feltölteni, illetve, ha kérdésed van, tedd fel a fórumon, vagy edzésen bátran fordulj Tanárodhoz!) |