PIKK Pécsi Iaido és Kendo Klub 2007
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Közvélemény
Lezárt szavazások
 
Time
 
Mindenféle Japánról
Mindenféle Japánról : Nyugati ámulat Japánban - hogy kacag kelet e-Zen?

Nyugati ámulat Japánban - hogy kacag kelet e-Zen?

Dobosy Ildikó  2008.12.28. 21:09

Fizikus konferenciára hívtak meg minket, bár nem kifejezetten engem, hanem a férjemet, őt kísértem el Japánba. Nagyon kíváncsi voltam erre az ultramodern ősi kultúrával élő világra, a japán emberekre.


Kijöttünk a repülőtérről, és végigsétáltunk a reptér alatt található
földalatti állomáson. Nyüzsgő japánok áradata zúgott körbe, miközben csomagjainkkal megrakodva baktattunk lefelé. Nagy levegőt vettem, ám meglepetésemre a várttal ellenben valami éktelen bűz ütötte meg az orrom. Körbenéztem: *rend, tisztaság*. Sehol semmi szemét. Nem értettem. Tovább haladtunk. Újra mintavételeztem. Most semmi. Na, mondom, biztos az orrom tréfálkozik (a rendszeres gyerekkori
orrcsepp-túladagolásoknak köszönhetően ugyanis mára már sajnos csak dísz. Nemigen érzek vele se szagokat, se illatokat). Pár lépés múlva azonban, mikor épp a többiek mögött lépdeltem, megint éreztem. Istenem, ez a penetráns bűz! Olyan volt, mint a pállott, tömény macska-szag. Körülöttem pedig steril japán környezet – teljesen érthetetlen. Kérdeztem is évek óta Japánban kutató barátunktól, Palitól, hogy nem érzi-e esetleg ő is. A válasz nagyjából a következő volt:

- De, a táskámtól van, otthon beillatozták a macskáim.

Látnotok kellett volna az arcát. Hát van ennél jobb bemutatkozás? Habár halálkoztunk már ezelőtt. Az utazás előtti megbeszélés alkalmával, még budapesti tartózkodása idején bemutatta a labort, ahol dolgozik. Akkor egész jól elbeszélgettünk. Most mégis úgy éreztem, hogy – szándékom ellenére – megsértettem.

A vonat
Az állomásra érve egyébként a jegykezelés menete tűnt fel először: Tökéletesen gépiesített minden, nem úgy, mint nálunk. Kis kapuk sorakoznak sorban, hasonlóan ahhoz, mint Londonban a  metróállomásokon. Ezeken kell átmenni ahhoz, hogy az állomás területére léphessük. Van rajtuk egy kis bemeneti nyílás, amelybe az ugyancsak a legtöbbször gépből váltott jegyeket behelyezhetjük (tetszőlegesen). Szó nélkül beszippantja, megvizsgálja, és –
amennyiben érvényes – átenged, majd a túloldalon visszaadja az egészet verifikált, lepecsételt, „lyukasztott" formában. Gyakorlatilag mindenfajta állomáson (vonat, busz, metró,) ez a rendszer. Rövid várakozás után már a vonaton ültünk. Annak, aki már járt Ázsiában, a fenti képek minden bizonnyal nem okoznak túl nagy meglepetést. Viszont ne feledjük, Japán, – habár ázsiai ország – egyetlen másik ázsiai országhoz sem hasonlítható, teljesen egyedi, különálló jelenség.

szupergyors
Egy órányi utazással végre megérkeztünk Tokióba, egész pontosan a *Tokyo-Shinigawa* állomásra. Útközben megismerkedtem Dirkkel, a német kollégával is. Nagyon szimpatikus, tipikus német fazon. Jót beszélgettünk, habár a fejünk le-lecsuklott a fáradtságtól. A vonat neve, amire felszálltunk, Nozomi (amely csak a legnagyobb városokban áll meg, továbbá a leggyorsabb, megközelítőleg 300 km/h-val száguld, és ennek megfelelően a legdrágább). Egyébként, mint megtudtam, a „kodama" szó jelentése visszhang, a „hikari" fényt/sugarat jelent, míg a „nozomi" jelentése remény/kívánság.
A Shinkansenek egyébként nem a föld alatt, hanem a felszínen, normál vonatsíneken közlekednek. A nagy sebesség miatt a vonatsínek néhol (kanyarban) be vannak döntve. Egyébiránt, ahogy elnéztem, a japánok számára teljesen szokványos utazóeszközről van szó, azaz nem csak az ünnepnapokon használják, hanem – úgy tűnik – rendszeresen, ezzel járnak dolgozni.

Ha az ember már Shinkansen-nel utazik, érdemes „Reserved" típusú jegyet venni, főleg hosszabb útra és zsúfoltabb időszakban. A szerelvény ugyanis adott számú „Reserved", és „Non-reserved" feliratú kocsiból áll. Az előbbiekbe helyre szóló jegyekkel ülhetünk, míg az utóbbiakban örülhetünk, ha jut számunkra hely (habár valamivel olcsóbb, és viszonylag gyorsan cserélődnek az utasok). A vonat indulását követően kisebb csalódást okozott, hogy nagyjából ugyanaz a látvány tárult elém, mint ami a *Narita Expressből* is fogadott...

Az este
A vacsora jó hangulatban telt – sörözgettünk, sushit kóstolgattunk,
gyakoroltuk a pálcikák használatát. Jó volt érezni a japán vendégszeretet – igazán kedvesek tudnak lenni. Közben addig nem látott arcok is felbukkantak (pl. olyan európaiak, akik hosszabb ideje, ösztöndíjasként tartózkodtak az egyetemen). Palit megostromolta egy japán professzor, hogy bemutassa neki egyik – szemmel láthatóan igen megszeppent, és zavarban lévő – diplomázó hallgatóját, aki épp a napokban ért el valami igazi áttörést a témájában (ha jól emlékszem, valami egészen mikroszkopikus dolgot sikerült megmérnie).

Modern szálloda
A szállodában útlevelünk felmutatásával pillanatok alatt megkaptuk
szobakulcsainkat – egy-egy kartonpapírból készült kártyát. Gondolom a kártya mágneses információkat is tárolhatott magán, másként hogyan lett volna alkalmas szobakulcsnak. Viszont egyelőre nem működött - érvényesíteni kellett. Az érvényesítés gyakorlatilag a szállás előre történő kifizetését jelentette, ráadásul újfent gépiesített módon! Fogtuk hát piciny kártyánkat, odaballagtunk a recepció mellett helyet foglaló két monstrum-berendezéshez, melyekre a kedves kis japán recepciós hölgy mutatott. A képernyő körül ezernyi ki/bemeneti slot éktelenkedett. Kisebb morfondírozás után rájöttünk, hogy melyik slot-ba mit kell dugni – ide a szobakulcsot, oda a pénzt. A menü nyelvezetét angolra váltottuk, és máris örülhettünk, mert a képernyőn
felvillant a fizetendő summa: pontosan 35360 jen. Papírpénz be – visszajáró és befizetési igazolás ki. Mint kiderült, a kijelentkezés is hasonló módon működik. Csupán annyi a különbség, hogy akkor nem a szállásdíjat, hanem az ott tartózkodásunk során felmerült esetleges többletköltségeket kell(het) apénznyelő slotokba csurgatni.

A szobába érve mindent szemrevételeztem. Csodás rend, tisztaság fogadott, így megnéztem a fürdőszobát. Legfeltűnőbb az a jellegzetes „szék" volt. Az ülőke nyomásérzékelős. Ha nyomást gyakorlunk rá (pl. ráülünk), akkor megkezdődik a „preparation" fázisa (emlékeztek, amikor az embrió elkezdett fejlődni odabent). Na, szóval, az előkészületi fázis végén kigyullad egy kis kerek, zöld színű LED a kékkel írott krikszkrakszok fölött. Ekkor kétválasztásunk van, de mindkettő „halálos": a rózsaszín gomb hatására a kicsi,
az égszínkék gomb hatására a nagyobb alien bukkan elő a WC hátsó részéből (a képen balról jobbra, szokás szerint). Amikor középre ér, és pont szembenéz velünk, akkor apró szájából – Scott filmjével ellentétben – nem savat, hanem előmelegített öblítő-vizet („rinse water"-t) köp! Milyen kár, hogy elsőre nem ültem rá, és így (szerencsére nem látta senki) plafonig ment.

Japán művészet
Míg a férjem korán reggel egyenesen az egyetemre ment – minden bizonnyal ott fogja tölteni minden idejét önmagához hasonló fizikusok között –, úgy gondoltam, szemrevételezem a várost. Engem a művészet érdekel, semmiben sem hasonlítunk egymásra, a művészetben is a buddhista művek.

Amikor megpillantottam a Főnix pavilont, megérzünk valamit a csodálatból, ami erősen hatott a Tisztaság Földje buddhizmus híveire is. Amida a Fény Buddhája, ami folyamatosan változik. A hegyi tisztáson álló pavilon minden napszakban, évszakban más képet mutat. Télen az oszlopok vörösen izzanak a fehér havon. Nyáron vibrálni látszik a forróságban. Mi éppen ősszel mentünk, amikor a tájat színes levelek borították. A szobor szintén változik. Tündököl, homályba burkolódzik, szikrázik, dereng a fényben. Ha csak elbújik a nap, máris más hangulatot áraszt, mintha élne.

A kicsiny terembe érve úgy érezzük, mintha hosszú, fáradságos út után vendéglátónknál személyesen megpihennénk, ahol rajtunk kívül nincs senki. Ez a paradicsomba lépés személyes élménye.

A zen
Ez a művészet, az előbbinek éppen ellentéte. Ez a mindennapi valóság közvetlen megtapasztalása. A valódi zen szerzetes akár egy barlangban is élhet, csekély tulajdona egy étkező csésze, a papír a tus és az ecset. A szürke szín árnyalatait használja, szűk témakörben dolgozik, leginkább tájat és a benne élő lényeket ábrázolják egyszerű vonalakkal. Érthető, mindennapi jeleneteket mutatnak be, amint maguk termelik élelmüket, takarítják környezetüket.

Egy középkori verssel a tarsolyomban indultam vissza a szállásra:

A szeretett lény,
akit tegnap láthattam,
mától nincs többé:
tovasodródott innen,
mint a hegyi fellegek.

A cikk elsőként a harmoneten jelent meg, linket találsz a barátaink oldalai közt.

 
Cset
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
Látogatottság
Indulás: 2007-06-11
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!