Hírek : Nem lesz Buddhista Egyház Magyarországon?! |
Nem lesz Buddhista Egyház Magyarországon?!
-rt- 2011.11.16. 09:56
2012-ben életbe lép egy új törvény hazánkban. Ennek kapcsán olvashatjátok itt Mireisz László levelét.
Testvéreim a Dharmában!
Több mint 20 év telt el azóta, hogy a 108 Alapító létrehozta Egyházunkat, és ez alatt az idő alatt számos alkalommal kerültünk olyan helyzetbe, amikor az Alapítók, a Fenntartók és a Támogatók szellemi és anyagi segítségével tudtuk tovább építeni az Egyházat. Ilyen volt a 108 Fenntartó közösségének megalakulása, a Dharma-csarnok építésekor kapott segítség, melynek felavatásakor egyedülálló esemény történt: tibeti és kínai buddhista szerzetesek együtt végezték el a felszentelő szertartást. Más alkalommal adományokat gyűjtöttünk, és jelentős összegeket és dologi segítséget tudtunk eljuttatni a rászorulóknak, és hogy a legutóbbit említsem: adományból jött létre kis éttermünk, melyben bio-vegetáriánus ételeket fogyaszthatnak a diákjaink, tanáraink, és az erre járók. Az idei évben közel 3500 támogatónk juttatta el hozzánk adója egy százalékát, jelentősen hozzájárulva evvel Egyházunk működéséhez. Szinte lehetetlen felsorolni azt a sok támogatást, melyet a 21 év alatt kaptunk, és mi mindent megtettünk annak érdekében, hogy a ránk bízott szellemi és anyagi javakkal jól gazdálkodjuk. Mindennek köszönhetően bel- és külkapcsolataink is megerősödtek, és reményeink szerint jelentősen hozzájárultunk ahhoz a folyamathoz, amely a Dharmát Európában és Magyarországon megszilárdítja.
Ugyanakkor, az idei évben egy minden eddiginél nehezebben megoldható feladattal kell szembenéznünk. Az új egyházi törvény, amely eredetileg az úgynevezett "biznisz-egyházakat" volt hivatott kiszűrni, Egyházunkat mindezidáig nem regisztrálta egyházként, és minden jel arra mutat, hogy a buddhista vallás Magyarországon 2012. január 1-től nem minősül vallásnak. Az egyházi törvényben fel nem sorolt vallási közösségek ekkortól vallási egyesületként folytathatják működésüket. Ez - pillanatnyilag - megoldhatatlannak látszó feladat elé állít minket. Nem azért, mintha buddhista gyakorlatainkat nem tudnánk továbbra is végezni, hanem azért, mert élve a törvény adta lehetőségekkel, olyan intézményeket működtetünk, mint például az Európában egyedülálló A Tan Kapuja Buddhista Főiskolát, amely éppen most írta alá a thaiföldi Mahachulalongkorn-rajavidyalaya Egyetemmel a doktorképzési szerződést, vagy a Kis Tigris Gimnázium és Szakiskolát, ahonnan már mintegy 70 roma diák tanul tovább a felsőoktatásban, s ezen intézményeink működtetése egyesületként nem megoldható.
Mit tehetünk ebben a helyzetben?
Mivel vallásunk a részvét, a béke és az együttérzés vallása, ezért csak egy út áll nyitva előttünk. Újra azokhoz fordulunk, akik eddig is olyan sokat segítettek nekünk. Újra a támogatását kérjük azoknak, akik számára fontos a Dharma magyarországi jelenléte, és akik egyet értenek törekvéseinkkel. Ezért kérjük minden Alapítónkat, Fenntartónkat és Támogatónkat, hogy segítő gondolataikkal, imáikkal és meditációjukkal támogassák azt a törekvésünket, hogy egyházként regisztráltathassuk magunkat, mert nagy a szellem teremtő ereje. Kérünk továbbá mindenkit, hogy - ha addig nem kerülünk fel az egyházak listájára, s mivel ezer fő kell az újraregisztráláshoz - vegyen részt az "1008 Kiválóság" körében, akik névvel és címmel támogatják A Tan Kapuja Buddhista Egyház újbóli vallási közösségként történő bejegyeztetését. Kérünk mindenkit, aki ebben együttműködik velünk, hogy elérhetőségét, e-mail címét juttassa el hozzánk (egyhaz@tkbf.hu)! Ahogy a Buddha egy példázatában tanítja, akkor derül ki, hogy valaki jó buddhista-e vagy sem, megfékezte-e a gyűlölködését, haragját vagy sem, amikor éppen fűrésszel vágják le a karját (Mn.21.) Most éppen ez történik velünk, az Egyházunkkal. Most fűrészelik le a kezünket, lábunkat, és remélem nem a harag, az indulat, a gyűlölet vagy az elkeseredés nő bennünk nagyra, hanem a részvét, az együttérzés, a tudatosság és az összefogás.
Rev. Agniszama Mireisz László
A Tan Kapuja Buddhista Egyház
Egyházi Tanácsa elnöke
|