Gendzsi szerelmei
-rt- 2010.05.08. 20:41
A világirodalom első és mai napig leghíresebb nagyregénye az írózseni udvarhölgy ecsetjéből
1000 éve, a Felkelő Nap Országában született meg a világirodalom első nagyregénye, mégpedig egy udvarhölgy tollából - pontosabban ecsetéből. Muraszaki Sikibu a XI. század hajnalán megalkotta a Gendzsi Monogatorit, amelyet a mai napig a japán irodalom, és a világirodalom első számú remekeként tartanak számon.
Muraszaki eleinte csupán saját szórakozására írta a Ragyogó Herceg – ahogy Gendzsit nevezte – kalandjait, ám a hősszerelmes gyakran pikáns kalandjai igen hamar népszerűvé váltak, főként a császári udvar pletykaéhes, ármánykodó, kacér, és unatkozó hölgyei között. Maga Muraszaki igen késő lépett a császárné szolgálatába, ám pillanatok alatt hírnévre tett szert írói tehetségével. Bő két évtizeden át írta, mintegy folytatásos „teleregényt” a Genzsi Herceg szerelmeiről szóló kalandokat, míg végül vaskos kötetek lettek belőlük, és megőrizték őket az utókor számára is.
A regénynek nincs különösebb cselekménye, inkább a finom lélekábrázolással és a szereplők bonyolult belső világával kápráztat el. Több mint 500 szereplőt sorakoztat fel, mindegyikük kidolgozott, egyedien megformált személyiség. Igen jól mutatja, hogy a gyakran üresnek vélt kölső megnyilatkozások alatt mennyire sokszínű és romantikus a japán lélek.
Bp.: Európa,2009
ISBN: 9789630788380
|