Hírek : Mihalik Hunor a MOB Nem Olimpiai Sportágak Tagozatában |
Mihalik Hunor a MOB Nem Olimpiai Sportágak Tagozatában
-rt- 2012.02.04. 12:55
Mihalik Hunor, a Magyar Kendo, Iaido és Jodo Szövetség főtitkára bekerült a Magyar Olimpiai Bizottság Nem Olimpiai Sportágak Tagozatába. A főtitkár megválasztását követően egy interjúban foglalta össze a kialakult sportpolitikai változás fontosságát.
Nemzeti Sport Szövetség megszűnése után a Nem Olimpiai Sportágak is a Magyar Olimpiai Bizottság koordinálása alá kerültek. Mikor történt ez a szervezeti átalakulás, miben módosul az eddigi tevékenység?
A szervezeti átalakulás "bejelentése" 2010 novemberében történt az Országos Sportszövetségek Főtitkári értekezletén. Az átszerveződés indoka az volt, hogy a hazai sportot egy kézben kell összpontosítani, illetve egy személynek jobb lobbiznia a hazai sportért, mint a sok sportszervezetnek külön-külön. Plusz a támogatási pénzek nem voltak átláthatóak és több csatornán keresztül lehetett például egy edzőnek vagy élsportolónak fizetést kapnia. Ezen felül, nem voltak megfelelően elszámolva ezek a pénzek. Ebben persze a Nem Olimpiai Sportágak nem voltak érintve, hiszen mi egy csatornán kaptuk a támogatást, amit az utolsó fillérig el is számoltunk a Sporthivatal és az Nemzeti Sportszövetség felé. A személyes véleményem az, hogy talán a MOB méltatlannak tartotta a folyamatos egyeztetést a Nem Olimpiai Sportágak képviselőivel, illetve presztízs veszteséget éreztek az elmúlt 10 év alatt, mert a Nemzeti Sportszövetség teljesen jól ellátta a feladatát. A tevékenység változását úgy lehet legjobban szemléltetni, hogy ha mondjuk a régi rendszert egy megbízható 74 fős Mercedes busznak tekintjük, ami elé most egy 84 lovas hintót akasztanak, hogy továbbmehessünk a Sportoló Nemzet és a Sportnemzet nemes útján.
Milyen feladatot látott el a Nemzeti Sportszövetség? Ez a feladatellátás megvalósul e jelenleg a MOB alatt?
Nagyon szerteágazó volt az NSSZ feladata. A teljesség igénye nélkül a Sportszövetség végezte a Sport Információs Rendszer működtetését, a versenyengedélyek kiadását, a marketing és sporttudományi konferenciák szervezését, lebonyolítását, vagy akár bizonyos sportpályázatok kiírását. Mindezek mellett egy egységes érdekvédelmi rendszert is sikerült kialakítania a szervezetnek. És az sem elhanyagolható hogy erős lobbi tevékenységet végeztek a Tagok és az Állam között. Hogy a MOB most mit fog megvalósítani, arra mindannyian kíváncsik vagyunk. Biztosat még nem tudni, az idő eldönti majd.
Hogy történt a MOB Nem Olimpiai Tagozatának (NOT) megválasztása?
A Nemzeti Sportszövetségen belüli a 37 Nem Olimpiai Sportág elnöksége felállított egy Jelölő Bizottságot és akkor kerültem fel a listára. Január 19-én tizennyolc jelölt közül szavaztak be Magyar Olimpiai Bizottság Nem Olimpiai Sportágak Tagozatba.
Hány tagú a szervezet, milyen feladatot lát el?
A NOT 10 tagból áll, tagjai között szerepel többek közt Erőss Zsolt hegymászó, Besenyei Péter műrepülős, vagy a Karate Szövetség elnöke, Dr. Mészáros János, illetve a Kick Box Szövetség elnöke Leyler Richárd is, akit ugyanakkor NOT elnökévé is megválasztottunk. A feladat alapvetően a NOT érdekeinek védelme, illetve a MOB-al történő együttműködés. A részletek igazán a következő hónapokba kezdenek majd kiteljesedni.
Milyen előnye származik a Magyar Kendo, Iaido és Jodo Szövetségnek a NOT létrejöttéből és a tagságból?
Ez a tagság az MKSZ-nek mindenképpen jót jelent, hiszen személyemben egy Kendoka ülhet egy asztalnál és alkothat véleményt, küzdhet 37 sportág érdekeiért, ami nem kis kihívás és elismerés – nem csak nekem, hanem a Szövetségünknek egyaránt. Ugyanakkor vállaltam azt is, hogy pártatlan leszek és az összes NOT sportág érdekeit képviselem, amibe a Motorsporttól kezdve a Rádió Amatőrig vagy akár a Go-ig mindenkit bele kell érteni. Ezért is tartom fontosnak egy átfogó stratégiai terv kidolgozását, ahol további érdekvédelmi csoportokat lehet majd létrehozni és koordinál az Ő érdekeiket is. Ez kétségtelenül nagy munka lesz.
Forrás: MKSZ honlap>>
|