Muraszaki meséje
-rt- 2010.05.08. 20:17
Lisa Dalby most a híres udvarhölgy bőrébe bújt, hogy elénk tárja a világirodalom első nagyregénye alkotójának életét.
Muraszaki Úrhölgy a X. század vége felé látta meg a napvilágot a Felkelő Nap országában, előkelő, főnemesi családban. A zárkózott, különc hölgy műveltségével még kortársai közül is magasan kitűnt, pedig ezt az időszakot, a Heian-kort a japán művészetek és irodalom virágkörának tartják. Egész életét az irodalomnak szentelte, és számtalan verset alkotott, valamit a világirodalom első és talán leghíresebb nagyregényét, a Gendzsi Monogatorit.
Szerencsére nem csak feledhetetlen regénye, hanem naplójának, levelezésének és verseinek jó része is fennmaradt, így pontos képet adnak az 1000 évvel ezelőtti császári udvar és a főnemesség mindennapjairól, csakúgy, mint a grafomániás, depresszióra hajlamos írózseni hölgy életéről. Sajnos azonban azt is tudjuk, hogy sok-sok versét, írását és naplójának részleteit elégette, vagy elkallódtak, vagy – a papír értékessége miatt – később újra használták őket, és felülírták az eredeti szövegeket.
Az amerikai antropológusnő, Lisa Dalby most az eredeti naplórészletek felhasználásával elénk varázsolja a korabeli császári udvart, és benne Muraszaki udvarhölgyet, akinek életét első személyben meséli el, páratlan korhűséggel, beleérző képességgel, és mégis nagyon modern felfogással.
Muraszaki úrhölgy, akinek eredeti nevét nem ismerjük, mivel az udvarnál egyik regényhőséről kapta becenevét, és így maradt fent, olyan személyes jó ismerősünkké válik, mintha valóban együtt élnénk vele az udvari élet mindennapjait.
Lisa Dalby csodálatos képességgel öltötte magára réges-régi elődje személyiségét, regénye annyira valóságos, annyira életszerű és megkapó, hogy letehetetlen olvasmánnyá, és mindeközben hiteles történelem könyvvé is válik, miközben bepillanthatunk a női lélek érzékeny szépségébe, finom bonyolultságába, és fájdalmas önmarcangolásába is. Bűbájos, varázslatos könyv.
Bp.: Magyar Könyvklub,2002
ISBN: 9635477392
|