Ha szeretnéd elkezdeni az iaido gyakorlását, az első pár hónapban csak egy kényelmes poló és melegítőnadrág kell. Az első pár edzésre még fakardot is adunk, és ha úgy döntesz, hogy valóban szeretnél ezzel a gyönyörű harcművészettel foglalkozni, fokozatosan az alábbi felszerelést kell beszerezned: hagyományos japán gyakorlóruha, egy fakard, és egy gyakorlókard.
A ruházat négy részből áll, egy felsőrészből (keiko gi), egy vékonyabb anyagú alsóból (juban), egy japán "szoknyanadrágból" (hakama), és egy széles övből (obi). A ruha leggyakrabban fekete (később választhatsz más színt is), az öv színe tetszőleges. Kivételes esetben egy kis egyujjas "zokni-cipő" (tabi) is tartozhat hozzá, de az iaidot, mint minden keleti harcművészetet alapvetően mezítláb gyakoroljuk.
A legelső eszköz, amit használunk, egy fakard (boken), amely méretében nagyjából megegyezik a későbbi gyakorlókarddal (iaito). A fakardot általában műanyag hüvellyel (saya) használjuk, a gyakorlókard ellenben már tökéletesen olyan, mint egy igazi japán egyélű kard (katana) annyi kivétellel, hogy nem éles. Éles, igazi kardot (shinken) csak magas fokozatú gyakorlók vehetnek kézbe.
Kiegészítőnek érdemes gondoskodni egy megfelelő szállító tokról a kardok számára, a ruházatot hagyományos módon, batyuba kötve is vihetjük. Kötelező és hasznos kiegészítő a kis japán kendő (tenogui), amit szinte mindenre lehet használni: izzadtságot letörölni, apróságokat elcsomagolni, fejet bekötni (ezt inkább kendo edzésen).
Később kelléktárunk még bővülhet speciális eszközökkel, kiegészítőkkel és ruhadarbokkal is, de a fent említettekkel már kényelmesen gyakorolhatunk akár életünk végéig is. Természetesen aki beleszeret a japán kardvívásban idővel beszerez több ruhát , kiagészítőt és fegyvert is; a kínálat szinte kimeríthetetlen. Kedzetben azért érdemes megmaradni az alapoknál.